Přihlášení/Odhlášení
Stravování PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Úterý, 17 Březen 2015 09:38

 

Vnitřní předpis ke školnímu stravování naleznete zde.

 

Zásady zdravého stravování v MŠ Kopřivnice

Pitný režim = dostatek tekutin: děti mají každý den ve školce k dispozici ovocný, bylinkový  nebo v zimních měsících zázvorový čaj. 100% džusy a mošty, minerálky, citronádu  a pitnou  vodu ochucenou bylinkami/máta, meduňka/. Ve třídách  si můžou děti kdykoliv nalévat nápoje.

Vitaminová svačinka: každý den ráno mají děti ve třídách ovoce nebo zeleninu, kterou můžou  konzumovat dle vlastní potřeby a chuti. Kromě známých druhů ovoce /jablka,hrušky,pomeranče, mandarinky ,banány atd., nabízíme i méně známe druhy ovoce např. pomelo, kaki, mango, papája.

Zelenina:  používáme pouze čerstvou zeleninu, která je součástí svačinek, příloh, salátu k obědu i samostatných odpoledních svačinek a polévek.

Kaše: minimálně 2x měsíčně mají děti na dopolední svačinku kaši např. krupicová, jáhlová, pohanková, kukuřičná, špaldová, rýžová, vločková.

Mléko a mléčné výrobky: součástí všech svačinek je mléčný základ, místo ramy se používá máslo, pomazánkové máslo, sýry, tvaroh nebo lučina. Mléko je podáváno dětem minimálně jedenkrát denně a to ochucené /malcao, kakao, bílá káva, jogurtové mléko, granko, čokoláda /nebo čisté a acidofilní / .Na ranní svačinky se dávají  jogurty a kysané mléčné výrobky.

Luštěniny a obilniny: luštěniny jsou do jídelního lístku zařazovány často z důvodů velkého obsahu bílkovin, buď jako hlavní jídlo nebo luštěninové polévky, pomazánky, saláty. V hojné míře je používáme na zahušťování pokrmu ve formě cizrnové, sójové mouky nebo hrašky.

Polévky: jsou většinou zeleninové - z čerstvé zeleniny, bez použití mouky. Minimálně z kuřecího, hovězího, vepřového a rybího masa.

Maso a masné výrobky: odebíráme pouze od prověřených dodavatelů. Zařazujeme všechny druhy masa, které jsou vhodné pro děti MŠ /čerstvé libové vepřové a hovězí, krůtí, kuřecí, králičí, rybí i zvěřinu. /Pro vysoký obsah solí nezařazujeme do jídelníčku uzeniny/ .

Přílohy: běžně podáváme brambory, těstoviny, rýži  např. indiánská, červená rýže, jasmínová, basmati, které střídáme s méně známými přílohami, jako jsou jáhly, bulgur, kuskus, pohanka, špaldové a celozrnné knedlíky.

Pečivo: nejpoužívanějším druhem je chléb žitný, celozrnný , slunečnicový , grahamový, sójový i měně obvykly cibulový a česnekový chléb. Třikrát  do měsíce mají dětí pečený domácí moučník, např. perník, štrúdl, jogurtové, tvarohové a ovocné řezy, bublaniny apod. A nejsou výjimkou i koláče z mrkve, červené řepy, fazolí a špaldové, celozrnné a pohankové  mouky.

 

Alergeny ve školní jídelně

Nařízení evropského parlamentu a rady Evropské unie č.1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům stanoví NOVĚ povinnost uvádění alergenů v případě nebalených potravin a pokrmů.

Toto nařízení nabývá účinnosti 13. prosince 2014 a zasáhne i školní jídelny – které jsou povinny informovat své strávníky o alergenech  v připravovaných pokrmech a to uvedením u jednotlivých jídel.

 

Seznam alergenů

Publikovaný ve směrnici 2000/89 ES  od 13.12.2014 směrnicí 1169/2011 EU

 

alergeny.jpg

 

Aktualizováno Pondělí, 31 Srpen 2020 17:31